Trwają przygotowania do uruchomienia pierwszej w historii miasta komunikacji miejskiej. Pierwszy z dwóch autobusów przyjechał we wtorek, 12 października, a drugi ma zostać dostarczony w najbliższych dniach. Yutong E8 to liczący blisko 9 metrów autobus dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja, jak i wydajny system klimatyzacji. Pojazd jest wyposażony w akumulatory o pojemności ponad 250 kWh, zapewniające zasięg ponad 350 kilometrów. Aktualnie trwają przygotowania do rozpoczęcia jazd testowych, które mają rozpocząć się już niebawem.

– To ważna historyczna chwila dla Lidzbarka Warmińskiego. Liczę na to, że lidzbarczanie chętnie będą korzystali z komunikacji miejskiej i bardzo do tego zachęcam. Ekologiczne, bo elektryczne autobusy odciążą ruch w mieście i wreszcie osoby mające problem z samodzielnym poruszaniem się będą mogły wygodnie dojechać do szkoły, pracy, szpitala, urzędów, cmentarza, a także do tężni, term, czy na plażę miejską – powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Lidzbarczanie będą mogli obejrzeć autobusy zanim wyjadą na ulicę. Staną one wkrótce pod Wysoką Bramą, gdzie będą zaprezentowane mieszkańcom. Najświeższe informacje o autobusach i komunikacji miejskiej znajdą Państwo na profilu Facebook Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej www.lidzbarkw.pl.

Zakup autobusów wraz z infrastrukturą był możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wartość inwestycji to ponad 5,5 mln złotych.

Zdjęcie nowego autobusu komunikacji miejskiej