Zdjęcie muzyków zespołu jazzowegoW piątek odbędzie się kolejny koncert w ramach Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych. W kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła posłuchamy Jacka Pupki i Macieja Fortuny.
Jak czytamy w zapowiedzi, będzie to koncert współczesnej, autorskiej muzyki kameralnej muzyki dostojnej, w części nostalgicznej, kontemplacyjnej, momentami radosnej, wręcz wesołej. Słuchacz znajdzie własną interpretację tej muzyki, a być może odkryje też znane motywy melodyczne poddane improwizacji, kunsztownie wplecione w autorskie dzieło.
Fortuna swoją niezwykłą wirtuozerią na trąbce zaprezentuje niesamowitą jazzową improwizację. Na organach podejmie z nim dialog Jacek Pupka, znakomity organista, mistrz improwizacji organowej. Muzycy swą grą wprowadzą słuchaczy w wyjątkowy świat dźwięków tworząc w duecie, i każdy z osobna, unikalne muzyczne barwy. Niezwykły, improwizowany dialog tych dwóch instrumentów sprawi, że wieczór ten będzie niezapomnianym doznaniem dla miłośników muzyki.
Maciej Fortuna
Kompozytor, trębacz, aranżer, wykładowca akademicki. Wiele gatunków muzycznych jest mu bliskich, jednak nie zamyka swej działalności w żadnym z nich. Gra solowo i wspólnie z zespołami należącymi do polskiej czołówki muzyki improwizowanej – Maciej Fortuna Trio (Solar Ring, Sahjia, At Home, Jazz), wielokrotnie wyróżnianym Maciej Fortuna Quartet czy duet Fortuna/Dys, mającym w swoim dorobku dwa albumy – Tropy (FM, 2013) i Maciejewski Variations (DUX, 2014). Wykonuje muzykę łączącą jazz z elektroniką – zarówno solo, jak i w duecie z An On Bast (albumy 1, Live oraz Electronic Transcription of Film Music by Krzysztof Penderecki). Wyjątkowy sukces odniósł jego projekt słowiański czerpiący ze zbiorów kolbergowskich (Kolberg Fortuny; później Maciej Fortuna Słowiański). Występował na wielu festiwalach zagranicznych, między innymi Jarasum International Jazz Festival, Heineken Jazzaldia (San Sebastián Jazz Festival), czy Fringe Festival.
W 2016 wykonał pierwszy w historii koncert jazzowy we wnętrzu wulkanu. W roku 2017 reaktywował orkiestrę Poznańska Piętnastka. Rok później dyrygował premierowym wykonaniem swojej kompozycji na 100 trąbek i instrumenty perkusyjne. Od 2019 roku pod kierownictwem artystycznym Macieja Fortuny odbywa się Poznań Komeda Maraton. Jerzy Milian dedykował mu swoją ostatnią kompozycję, która ukazała się na przełomie 2019 i 2020 roku. W 2021 roku wznowił działalność swojego trio, z którym nagrał na morzu album „Baltic”. W tym czasie rozpoczął medytacje na trąbkę solo, cykl interakcji rejestrowany w opuszczonych miejscach oraz wśród przyrody w Polsce i Hiszpanii.
Kreuje własny język muzycznej wypowiedzi oraz poszerza paletę brzmieniową swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.
Doktor habilitowany Maciej Fortuna jest wykładowcą trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadzi własne wydawnictwo muzyczne Fortuna Music, działa w Stowarzyszeniu Jazz Poznań (2015). Prywatnie ojciec dwójki dzieci.
(źródło) www.maciejfortuna.com
Jacek Pupka

od 2014 r. organista Archikatedry św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu. Ukończył Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Elżbiety Karolak i dr. Jarosława Tarnawskiego. Swoją naukę kontynuuje na Univeritate der Kunste w Berlinie w klasie improwizacji organowej pod kierunkiem prof. Wolfganga Seifena, prof. Dirka Elsemanna oraz Szymona Jakubowskiego.
Jest także nauczycielem organów oraz gry liturgicznej w Katedralnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Poznaniu oraz w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej.
Jest członkiem Archdiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Współpracuje jako solista oraz akompaniator min. z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Katedralnym. W swoim dorobku artystycznym ma nagrania płytowe oraz telewizyjne. Występował w kraju oraz za granicą.