“Gmina dobra do życia” to ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP, badający jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. Ranking został opracowany na podstawie 48 wskaźników cząstkowych, które utworzyły tzw. wskaźnik syntetyczny jakości życia w gminach. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej, jakość edukacji, pozyskiwanie środki finansowe, inwestycje czy też poziom zadłużenia.
Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych. Są to zebrane od 2014 roku dane m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, Komendy Głównej Policji, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, czy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
W rankingu uwzględniającym gminy i miasta z siedzibą powiatu województwa warmińsko-mazurskiego Lidzbark Warmiński znalazł się na drugim miejscu, przegrywając nieznacznie z Iławą (mniej niż 1 punkt), a wyprzedzając Ostródę, Szczytno, Giżycko, Ełk, Olecko, Braniewo, Mrągowo, Nidzicę, Pisz, Nowe Miasto Lubawskie, Bartoszyce, Działdowo, Gołdap.
Warto zwrócić uwagę na mapę Polski obrazującą jakość życia. Im kolor bardziej czerwony, tym lepiej. Bogata Polska centralna, Południowa i Zachodnia kontrastuje z „bladym” północnym wschodem, gdzie znajduje się tuż nad Olsztynem niewielka czerwona plamka. To właśnie Gmina Miejska Lidzbark Warmiński, która jest Gminą dobrą do życia.
Tu warto mieszkać i inwestować.
grafika obrazująca wyniki rankingu