Zdjęcie burmistrza za biurkiem

 

Lidzbark Warmiński znalazł się na 17. miejscu w Rankingu Liderów Inwestycji Czasopisma Wspólnota spośród 267 miast powiatowych. To najważniejsze dla samorządów zestawienie obrazujące realne wydatki inwestycyjne per capita (na mieszkańca).

 

W rankingu uwzględniono inwestycje realizowane w latach 2018-2020, a były to bardzo trudne lata dla wszystkich samorządów. Wybuch pandemii koronawirusa spowolnił gospodarkę, a wraz z nią realizację wielu inwestycji. Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego szukał oszczędności, aby mimo wszystko udało się bez przeszkód realizować rozpoczęte projekty.

 

– Przyszłość Lidzbarka Warmińskiego zależy od naszych aktualnych działań, dlatego robiłem co się da, żeby nie zwolnić tempa rozwoju naszego miasta. Obraliśmy cel i się go trzymamy, bo to zaowocuje. Nie bez znaczenia jest fakt, że większość naszych inwestycji realizują lokalne firmy zatrudniając naszych mieszkańców, co w dobie kryzysu jest szczególnie ważne – powiedział Burmistrz.

 

Wysokie miejsce pokazuje skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, bo samorząd nie należy do najbogatszych – w rankingu zamożności Lidzbark Warmiński plasuje się dopiero na 112 pozycji.

 

Miasto prężnie się rozwija w głównej mierze dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, ale także z rządowych programów wsparcia. Dzięki tym środkom, przy niewielkim wkładzie własnym z miejskiej kasy, możliwe jest realizowanie takich inwestycji jak m.in. I i II etap budowy uzdrowiska, elektryczna komunikacja miejska, rewitalizacja dawnego dworca PKP, czy przebudowa miejskich ulic.

 

– Pozyskujemy środki z różnych źródeł, gdzie tylko się da. Dzięki temu możemy stale rozwijać nasze miasto i podążać w obranym przed laty kierunku, jakim jest miasto uzdrowiskowe – podsumował Jacek Wiśniowski.

 

Lidzbark Warmiński jest najwyżej notowanym miastem województwa warmińsko-mazurskiego. Najbliżej jest Gołdap, który zajął 47 miejsce.