Zasady programu „Czyste Powietrze”, Kredyt Czyste Powietrze, wniosek o dofinansowanie i płatność, zachęty dla gmin i wymiana dobrych praktyk między JST, elektryfikacja w ogrzewnictwie, termomodernizacja, rola ekodoradców, uchwały antysmogowe, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – to tylko niektóre z tematów omówionych podczas tegorocznych spotkań pn. Akademia Czystego Powietrza. Webinaria, prezentacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są już dostępne – bezpłatnie, dla każdego i w dowolnym momencie – na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Łącznie kilkunastu prelegentów i ponad 6,5 tys. uczestników (średnio po 650 osób na każdym z dziesięciu webinarów od 16 września do 25 listopada br.) spotkało się online w ramach II edycji Akademii Czystego Powietrza, która organizowana od 2020 r., jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

Wszystkie spotkania, nagrane w formie wideo, a także prezentacje oraz publikowane sukcesywnie odpowiedzi na setki zadanych pytań, są dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl. Nagrania wszystkich webinarów można znaleźć również na profilu NFOŚiGW na YouTube, gdzie do tej pory w sumie obejrzało je ok. 10 tys. osób.

Akademia Czystego Powietrza to darmowy i przede wszystkim fachowy przewodnik po zreformowanym w 2020 r. programie „Czyste Powietrze”. To też przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, ekodoradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów.

Warto podkreślić, że w Akademii wybrane tematy – jak np. omówienie zasad zachęt finansowych dla gmin realizujących, wspólnie z Narodowym i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, program „Czyste Powietrze”, czy wymiana dobrych praktyk (Skawina, Bieruń i Rybnik opowiadają o swoich doświadczeniach) – są szczególnie ważne i adresowane do samorządów, bo tylko dobrze działająca lokalna sieć obsługi wnioskodawców „Czystego Powietrza” daje realną szansę dotarcia – w perspektywie roku 2029 – do nawet 3 milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne i wysokoemisyjne źródła ciepła.

Ponadto warto zapoznać się też z pierwszą odsłoną Akademii, również opublikowaną na stronie czystepowietrze.gov.pl i na kanale NFOŚiGW na YouTube. Zeszłoroczny (2020 r.) cykl adresowany był do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej, ale będzie też pomocny dla każdego, kto planuje wymianę kopciucha i ocieplenie swojego domu jednorodzinnego.

Tematy Akademii Czystego Powietrza – II edycja z 2021 r.:

 1. „Czyste Powietrze” – otoczenie, nowe zasady, pomocne narzędzia
 2. Kredyt Czyste Powietrze – jak i gdzie skorzystać ze ścieżki bankowej?
 3. Zachęty dla gmin w programach „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”
 4. Gminy w programie „Czyste Powietrze” – wymiana dobrych praktyk (Skawina, Bieruń, Rybnik)
 5. Platforma współpracy dla partnerów programu „Czyste Powietrze” (PGNiG OD i API-GWD)
 6. Uchwały antysmogowe i Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – nowe obowiązki
 7. Wnioski o dofinansowanie i płatność w „Czystym Powietrzu”
 8. Elektryfikacja w ogrzewnictwie (PV i PC)
 9. Najlepsza energia to ta, której nie zużyjemy
 10. Rola ekodoradcy w programie „Czyste Powietrze” (NFOŚiGW, Małopolska)

Tematy Akademii Czystego Powietrza – I edycja z 2020 r.:

 1. Nowe zasady dofinansowania inwestycji w ramach „Czystego Powietrza”. Jak wypełnić wniosek w programie
 2. Karty produktów i etykiety energetyczne. Uchwały antysmogowe w Polsce
 3. Termomodernizacyjna ulga podatkowa
 4. Koszty eksploatacyjne, analiza całkowitych kosztów rocznych. Koszty inwestycyjne i roczne
 5. Fotowoltaika w domu
 6. Pompy cieplne – informacje wstępne, istotne kwestie
 7. Modernizacja kotłowni na paliwa stałe
 8. Najczęściej popełniane błędy przy termomodernizacji budynków
 9. Znaczenie wentylacji w termomodernizacji budynków
 10. Przykład dobrych praktyk: sukces pilotażu Zabierzów/Wilkowice

*****

Program „Czyste Powietrze:

czystepowietrze.gov.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

media@klimat.gov.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

media@nfosigw.gov.pl

Polski Alarm Smogowy

biuro@polskialarmsmogowy.pl