Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poinformowało, że w Lidzbarku Warmińskim do 2023 roku powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości. Instalacja niemal w całości ma być oparta o odnawialne źródła energii. Budowa prototypowej ciepłowni przyszłości ma służyć udowodnieniu hipotezy badawczej, że da się zbudować opłacalny rynkowo system ciepłowniczy, który niemal w całości (co najmniej w 80 proc.) dostarczać będzie ciepło ze źródeł odnawialnych. Przedsięwzięcie ma być gotowe przed końcem 2023 roku.

“Istniejące systemy ciepłownicze mogą być tak modernizowane, aby pozwolić ich właścicielom uodpornić się na zmiany przepisów prawnych oraz perturbacje, jakie rynki przechodzą z powodu innych okoliczności, w szczególności skutkujących wzrostem cen paliw, dostaw i usług. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa” – powiedział p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Remigiusz Kopoczek. Zaznaczył, że w ciepłowni przyszłości będą się splatały “pomysły polskich przedsiębiorców i naukowców”.

Koncepcja ciepłowni zakłada wykorzystanie pomp ciepła oraz trójstopniowe magazynowanie ciepła; mają powstać m.in. dwa magazyny sezonowe ładowane latem energią w 100 proc. OZE. Projekt zakłada pełne odejście od spalania paliw kopalnych i biomasy, “a nie proste przestawienie ciepłowni z węgla na gaz ziemny”.

Przedsięwzięcie “Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

(źródło: portalsamorzadowy.pl)